Bugun...
AYNI ŞABLON AYNI SÖYLEM


Mustafa Yürekli
mustafayurekli@gmail.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 20-06-2018 23:26

Bu yazıda eski bir TBMM Başkanı, Batıcı liderlerden birinin, bir seçim atmosferinde, iç ve dış kamuoyuna açıkladığı  Recep Tayyip Erdoğan’a ilişkin görüşlerini sunacağım.

7 Haziran 2015 seçimi öncesinde Hüsamettin Cindoruk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Adnan Menderes’i karşılaştırıyor[1]. Çok ilginç şeyler söylüyor: "Menderes ile Tayyip Bey iki ters kutup, iki zıt adam.”

Cindoruk, sonra tipleri tanımlamaya başlıyor karşılaşmasının dayanaklarını ortaya koyabilmek için: “Menderes laik, aynı zamanda milliyetçi..”

Ayrıca Menderes’in tek başına ele alınıp tanımlanamayacağının farkında.. Bu nedenle içinde bulunduğu kadronun lideri Celal Bayar ile birlikte ele alıyor ve önce Bayar’ı tanımlıyor: “Bayar, Atatürk’ün başbakanı, müthiş bir Atatürk hayranı.”

Böylece Menderes’in Batıcı olduğunu tespit ediyor ama  “İstiklal Savaşı’na girmiş bir adam.” ifadesiyle de süsleyip göz boyamak istiyor. 

Sonra Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti kadrolarına ilişkin “Bunlar Atatürk düşmanı, [2002’den öncesi için] fetret devri diyorlar!” tespitini yapıyor.

Dolayısıyla Adnan menderes ile Recep Tayyip Erdoğan karşılaştırmasında “Benzer bir yanları yok..” yargısında bulunuyor.

Hüsamettin Cindoruk, Adnan Menderes’in fotoğraflarını, Turgut Özal ve Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte kullanan AK Parti’ye öfkeli ve çok sert eleştiriyor:

AKP’nin Cumhurbaşkanlığı sistemindeki ısrarını, “Yeni Türkiye tanımı, Cumhuriyet’in kazanımlarından vazgeçip, laik Türkiye’den, siyasal İslam’ın egemen olduğu bir döneme geçiş isteğini temsil ediyor. Bunu yapabilmek için bugünkü aparatlar yetmiyor” diyerek yorumluyor.

İki asırdır aynı şablon..

Aynı söylem!

Örnek çoğaltılabilir ama ben gereksiz görüyorum.

Yorumu okuyucuya bırakıyorum.Bu yazı 3823 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI