Bugun...


Avrupa, panik halinde kış hazırlığı yapıyor
Rusya'dan gelen doğalgazın yetmeyeceğini ve devam eden Rusya-Ukrayna savaşı yüzünden daha da düşeceğini hesaplayan Almanya, doğalgazda "triyaj''a gidiyor.

facebook-paylas
Tarih: 20-07-2022 08:22
Avrupa, panik halinde kış hazırlığı yapıyor

Almanya, Mısır ve Azerbaycan ile ek gaz anlaşmaları için görüşmeleri başlatıyor. Başbakan Olaf Scholz, Mısır’dan sıvılaştırılmış gaz almak için bugün Mısır Devlet Başkanı Abdel Fattah al-Sisi ile görüşecek.

Doğalgaz krizi yaşayan Almanya'da öncelik, ısınmada konutlara verilecek. Ardından önemli ve acil üretimde ihtiyacı olan sektörler gelecek. Sonra da gerekiyorsa bölgesel öncelikler belirlenecek. Bazı eyaletler az, bazıları çok alacak. Ülke, doktorların kurtulma ihtimali olan hastalara öncelik vermesi gibi "triyaja'' gidiyor.

ALMANYA: DOĞALGAZ SORUNU 2024'E KADAR DEVAM EDECEK

Almanya doğalgaz sorununun 2024'e kadar devam edeceğini öngörüyor ve bu sebeple başbakanlık gaz zirveleri yapıyor. Başbakanlık Müsteşarı Wolfgang Schmidt başkanlığında düzenlenen son zirvede, alınacak önlemler görüşüldü.

DOĞALGAZ FİYATLARI 3'E KATLANACAK

Rusya, Golf Stream 1'deki gaz akışını yüzde 40 artırırsa, Almanya bu kış sıkıntı çekmeyecek ancak fiyatlar yine pahalı kalacak. Gaz fiyatlarının, savaş öncesi durumundan üç kata kadar yükselmesi bekleniyor.

Scholz, Rusya'ya karşı yaptırımların süreceğini ve artacağını, bu yüzden uzun soluklu bir mücadeleye hazır olunması gerektiğini ifade etti. Gaz sorununun da kısa sürede aşılamayacağı kabul edildi.

SCHOLZ'UN AMACI MISIR'DAN YÜKSEK MİKTARDA LNG ALMAK

Doğalgaz tedariki ile uğraşan Scholz, bugün Mısır Devlet Başkanı Abdel Fattah al-Sisi'yi kabul ediyor. İklim Görüşmeleri çerçevesinde 40 ülkenin katılacağı Berlin'deki toplantılar sırasında ikili görüşme olacak.

Scholz'un amacı Mısır'dan yüksek miktarda LNG gazı almak. Daha önce Siemens'in bu ülkeye yatırımları için büyük anlaşmalar yapılmıştı.

AB KOMİSYONU VE AZERBAYCAN İMZAYI ATTI

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile yaptığı ortak basın toplantısında, “Azerbaycan'ın ileri sürdüğü, AB ve ortaklarımız tarafından desteklenen enerji projeleri, Avrupa'nın enerji haritasını tamamen değiştirdi” dedi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise, "İlk etapta Azerbaycan'dan gaz ihracını ikiye katlayacağız" ifadelerini kullandı. Azerbaycan ile AB arasında enerji alanında stratejik ortaklık hakkında mutabakat zaptı imzalandı.

AB GAZ TÜKETİMİNDE KISMA ÇAĞRISI YAPACAK

AB Komisyonu, üye ülkelere doğalgaz tüketimini derhal kısmaları çağrısı yapmaya hazırlanıyor

Financial Times'ın haberine göre AB Komisyonu, AB üyesi ülkelere doğalgaz tüketimlerini "derhal" kısmaları yönünde uyarıda bulunmaya hazırlanıyor.

Habere göre AB Komisyonu gelecek hafta yapacağı açıklama ile üye ülkeler için gönüllü gaz tüketim azaltım hedefleri ortaya koyacak. doğalgaz tedarikinde ağır bir bozulma yaşanması halinde ise belirlenen hedeflere uyum zorunlu hale getirilecek.

AB Komisyonu'nun hazırladığı ve FT'nin elde ettiği belgede, "Ortaklaşa hareket etmek daha az zarar verici ve daha az maliyetli olacak, dayanışmayı ve olası bir kriz durumunda plansız adımlar atma ihtiyacından kaçınmayı kolaylaştıracak" ifadeleri yer aldı.

 
Kaynak: Anadolu AjansıYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
YUKARI