Bugun...


Filistin'e destek gösterileri sürüyor
Birçok ülkede binlerce kişi, Filistin'e destek için bir araya geldi.

facebook-paylas
Tarih: 13-11-2023 00:49
Filistin'e destek gösterileri sürüyor

Avustralya’da on binlerce kişi, Filistin'e desteklerini ve İsrail'in Gazze'ye saldırılarına tepkilerini göstermek için protesto gerçekleştirdi.

ABC News'un haberine göre, göstericiler, Victoria eyaletinin başkenti Melbourne'daki Victoria Devlet Kütüphanesinin önünde bir araya gelerek parlamento binasına yürüdü.

Polis yetkilileri, Gazze'ye yapılan kuşatmanın sonlandırılması ve ateşkes çağrısı yapan kalabalığın yaklaşık 45 bin kişiye ulaştığını bildirdi.

Gösterideki konuşmacılar, İsrail’in Gazze’ye saldırılarını "etnik temizlik" şeklinde tanımlarken, bölgedeki hastanelerin bombalanmasını kınadı.

Binlerce kişiden oluşan başka bir grup da Filistin'e desteklerini Queensland eyaletinin Brisbane şehrinde gösterdi. Katılımcılar, "Özgür Filistin" ve "derhal ateşkes" sloganları atarak Gazze’deki insani krizin sona ermesi çağrısı yaptı.

 

İspanya

Athletic Bilbao Kulübü'nün girişimiyle maç başında skor panosuna "İnsan hakları, uluslararası hukuk, barış" ve Birleşmiş Milletler'in (BM) 27 Ekim'de Genel Kurul'da aldığı Gazze'de "Düşmanlıklara son verecek acil, kalıcı, sürdürülebilir ateşkes" mesajı yayımlandı.

Athletic Bilbao ve Celta Vigo kulüplerinin Gazze Şeridi'nde barış istedikleri belirtilirken, tribünden alkış alan bu girişime bazı taraftarlar Filistin bayrağı açarak destek verdi.

Diğer yandan Real Sociedad taraftarı da 8 Kasım'da Şampiyonlar Ligi'nde Portekiz'in Benfica takımına karşı oynanan maç öncesinde tribünlerden Filistin'e destek gösterisi yaptı.

Kale arkası tribünlerde bulunan Real Sociedad'ın aşırı sol görüşlü animasyon grubundan 20 kadar kişi, beyaz önlükler giyerek ve yüzlerine maske takarak tribüne girerken, ilk olarak kanı sembolize eden kırmızı boyaları üzerine döküp sonrasında Filistin bayrakları açtı.

Real Sociedad taraftarı, ekim ayı ortasında Filistin bayrağı açtığı için bir taraftarının polis tarafından stadyum dışına çıkartılmasından sonra tepkilerini artırmış ve 21 Ekim'de oynanan Mallorca maçında kalabalık bir grup Filistin bayrağı açmıştı.

İspanyol stadyumlarında Filistin'e destek veren bireysel girişimler diğer bazı maçlarda da devam ediyor.

Almanya

"Küresel Güney Birleşik Kolektifi" adlı inisiyatif tarafından "İnsan Haklarını Sömürgecilikten Kurtarın" temasıyla düzenlenen yürüyüşe binlerce protestocu katıldı.

İsrail'in Gazze saldırılarını protesto eden göstericiler, "Yaşasın Filistin", "İsrail bombalıyor, Almanya finanse ediyor", "Filistin'e özgürlük" şeklinde sloganlar attı.

Alman hükümetine çağrıda bulunulan gösteride, İsrail'in Gazze saldırılarını durdurması için çaba sarf edilmesi istendi.

Gösterinin başında polis, bazı pankartların yasak olması nedeniyle açılmasına izin vermedi.

Köln'de "Filistin'e Özgürlük" mitingi düzenlendi

Tarihi Köln Katedrali ile tren garı arasındaki meydanda düzenlenen mitinge katılanlar, Filistin bayraklarıyla İsrail'i eleştiren mesajların yer aldığı dövizler taşıdı.

"Filistin'e Özgürlük" temasıyla düzenlenen gösteriye, farklı ülkelerin vatandaşlarının yanı sıra Türkler de katıldı.

 

 

Gösteride yapılan konuşmalarda, Filistin halkının yıllardır maruz kaldığı "zulüm" anlatıldı, İsrail hükümetinin tutumu eleştirildi.

Selma isimli Tunuslu gösterici, AA muhabirine Türkçe olarak yaptığı açıklamada, "Filistin'de her gün çocuklar ölüyor. Almanya ve Amerika para veriyor, silah gönderiyor, orada insanlar ölüyor." dedi.

Gösteriye katılan Emin Korkmaz ise evde oturup televizyon karşısında olayları izlemek yerine buraya gelerek, Filistin halkına destek vermek istediğini söyledi.

Sıkı güvenlik önlemleri altında yaklaşık 2 saat süren gösteriye katılanlar, daha sonra olaysız dağıldı.

Tunus

Ulusal Kurtuluş Cephesinin çağrısıyla başkent Tunus'un merkezinde yer alan Tunus Şehir Tiyatrosu önünde toplanan göstericiler, Gazze'de bir an önce ateşkesin sağlanması, insani ve tıbbi yardım ulaştırılabilmesi için Refah Sınır Kapısı'nın açılması yönünde sloganlar attı.

Filistin ve Tunus bayraklarının taşındığı gösteride konuşan Ulusal Kurtuluş Cephesi lideri Ahmed Necib eş-Şabi, Tunus halkının her zaman Filistin halkının yanında ve onlarla dayanışma içinde olduğunu söyledi.

"Gazze savaşının" direnişin gücünü gösterdiğini belirten Şabi, "Direniş grupları İsrail ordusuna ağır kayıplar verdirdi. İsrail, Filistin direniş hareketi Hamas'ı ortadan kaldıramadı." ifadesini kullandı.

Ulusal Kurtuluş Cephesine destek veren partilerden Nahda Hareketi Genel Sekreteri el-Acmi el-Verimi AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Arap ülkelerinin sokaklarının, Arap ülkeleri ve batılı ülkelerin başkentlerinde alınan siyasi kararları etkilemelerini istiyoruz. Gazze'deki soykırımın ve sivillerin hedef alınmasının sona erdirilmesi için ablukanın kaldırılması ve adil bir siyasi çözüm bulunmalı." dedi.

Endonezya

Endonezya'nın Batı Java bölgesindeki Bekasi şehrinde binlerce kişi Filistin'e destek gösterisi düzenledi. Ahmad Yani Caddesi'nde toplanan göstericiler, İsrail'in saldırılarına karşı Filistin'e destek mesajı verdi.

 

İsveç

İsrail'in Gazze'ye saldırılarını protesto etmek ve Filistin'e destek vermek amacıyla çok sayıda kişi İsveç parlamentosu yakınında toplandı.

"Filistin'e özgürlük" sloganları atan göstericiler, Gazze'de binlerce çocuğun öldürüldüğüne dikkati çeken dövizler taşıdı.

İsveç hükümetinin İsrail'e verdiği desteğe de tepki gösteren katılımcılar, İsrail'in işlediği savaş suçlarına suç ortaklığı yapmakla itham ettikleri İsveç hükümetini protesto etti.

Gösteride yapılan konuşmalarda, İsveç hükümetinin, İsrail ve Filistin'e yönelik politikası eleştirilirken, Gazze'de yaşananlara sessiz kalınmaması çağrısında bulunuldu.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı gösteri, konuşmaların ardından sona erdi.

 

Pakistan

Başkentin G-6 bölgesinde toplanan yüzlerce kişi, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki gösterdi.

Göstericiler, ellerinde taşıdıkları pankartlarda Filistin halkı ile dayanışmalarını vurgulayarak, İsrail karşıtı sloganlar attı.

 

Yunanistan

Yunanistan'da bu yıl 40'ıncısı düzenlenen Atina Maratonu'na, 70 binin üzerinde kişi ile rekor katılım oldu.

Tarihi Olimpiyat Stadı'nda bulunan izleyicilerden bir kısmı Filistin bayrakları açarak "Filistin'e özgürlük" sloganları attı.

Geçen yıl kadınlarda birinciliği göğüsleyen Vasiliki Konstandinopulu da bu yıl koşusunu, elinde Filistin bayrağı ile yaptı.

Sırbistan

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan binlerce gösterici, Filistin'e destek ve dayanışma mesajları gönderdi.

Filistin bayrağı açan göstericiler, "Özgür Filistin" ve "Özgür Gazze" sloganları attı.

Göstericiler "Filistin'e özgürlük" yazılı pankart ve dövizler taşıyarak, şehrin en işlek iki caddesi Terazi ve ardından Kneza Milosa'ya yürüdü.

Burada bulunan devlet kurumları ve yabancı misyonların önüne gelen göstericiler, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının durdurulması çağrısı yaptı.

Gazze'de barışın tesis edilmesi çağrısında da bulunan göstericiler, olaysız dağıldı.

Karadağ

Karadağ'ın başkenti Podgoritsa'daki Hükümet Binası önünde toplanan göstericiler, ellerinde Filistin bayraklarıyla Bağımsızlık Meydanı'na yürüdü.

Meydanda "Özgür Filistin" sloganları atan göstericiler, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının son bulmasını talep etti.

Filistin ile Dayanışma Hareketi Derneğinden Jovan Mandic, burada yaptığı konuşmada, vatandaşları İsrail menşeli ürünleri boykot etmeye çağırdı.

Mandic, Karadağ Hükümetine İsrail'le güvenlik ve askeri alandaki işbirliklerini sonlandırma çağrısında bulunarak, Filistinlilerin yanında olduklarını söyledi.

Göstericilerden Maja Raicevic, insan hayatına önem verdiği için gösteriye katıldığını ifade ederek, "Gazze'de yaşananların medeniyetin yenilgisini temsil ettiğini" kaydetti.

Diğer bir gösterici Dzevdet Pepic ise "Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarına sesini yükselten herkes, şimdi de 'Çocuklara yönelik suçları ve soykırımı durdurun' diyebilmeli." şeklinde konuştu.
Kaynak: Anadolu AjansıYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
YUKARI