Bugun...


İBB'nin Bizans'ı diriltme hayali! Sultanahmet Meydanı'nda ihanet projesi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sultanahmet Meydanı'nda kalıntıları bulunan Antik Roma Hipodromunu yeniden inşa etmek istiyor. Hipodrom, Sultanahmet Camii avlusu, İbraim Paşa Sarayı ve Firuz Ağa Camii'ni yıkmayı öngörüyor.

facebook-paylas
Tarih: 27-09-2022 22:29
İBB'nin Bizans'ı diriltme hayali! Sultanahmet Meydanı'nda ihanet projesi

İstanbul'da Osmanlı mirası camilerin yeniden ihyasına her seferinde taş koyan İBB, Roma kalıntılarını ortaya çıkarmak için elinden geleni yapıyor. İBB, Sultanahmet Meydanı'nda iki futbol sahası büyüklüğündeki Antik Roma Hipodromu'nu yeniden gün yüzüne çıkarmak istiyor. 

Sultanahmet Camii avlusu, Alman Çeşmesi, İbrahim Paşa Sarayı, İslah-i Sanayi Mektebi, Firuz Ağa Camii ve Sultan Ahmet Türbesi'ni ortadan kaldırmayı öngören proje için İBB, Anıtlar Bölge Kurulu'na başvurduğunu duyurdu.

KORUMA KURULU'NUN KARARI HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

İBB'nin söz konusu projeyi başvurduğunu açıkladığı İstanbul Koruma Bölge Kurulu'nun alacağı karar, Osmanlı'nın bıraktığı en büyük miraslardan Sultanahmet Meydanı'na sahip çıkılması ve buradaki eserlerin korunması açısından hayati önem taşıyor. 

SULTANAHMET CAMİİ'NİN MİNARELERİNİ YOK ETTİLER!

Hipodrom projesiyle ilgili hazırlanan tanıtım filminde, Sultanahmet Camii'nin avlusunda bulunan iki minarenin kaldırıldığı görüldü. Hipodrom, cami avlusunun hemen üstünden geçiyor.

İBB PLANI İKİ YIL ÖNCESİNDEN YAPMIŞ: AMAÇ BİZANS'I DİRİLTMEK

Söz konusu hipodrom projesi İBB'nin aklına yeni gelmedi. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, göreve geldiği dönemlerde, iki yıl önce şu açıklamalarıyla amaçlarının Bizans'ı diriltmek olduğunu itiraf etmişti:

"İlk faz, üzerinde Endüstri Meslek Lisesi ve Marmara Üniversitesi'nin bulunduğu 'Sphendone' ile ilgili. Başvurumuzu yaptık ve Maliye Hazinesi'nden iralama, tahsis, restorasyon karşılığı kullanma gibi yöntemlerle İBB'ye verilmesini talep ettik. Burada meydanın üstündeki binalarla ilgili tamebimiz olmadı. Atıl durumda bulunan Sphendone'u hayata kazandırmak istiyoruz. Burada arkeolojik çalışmalar yapılacak, çok yüksek sütunlar arasındaki tarih hem İstanbul'a hem de turizme kazandırılacak ama talebimiz 2 yıldır kaşılık bulmadı"

ÜZERİNDE BİRÇOK YAPI VAR

Hipodromun seyirci bölümünün üzerinde İbrahim Paşa Sarayı bulunuyor. Kralların yarışı izlediği imparatorluk locasının üzerinde Sultanahmet Camii var. Yoksulların izlediği viraj noktası Sphendone kısmen ayakta kalan tek yapı. Üzerinde Sultan Ahmet Endüstri Meslek Lisesi ve Marmara Üniversitesi binaları bulunuyor. Sphendone'un altı ise Osmanlı zamanında su sarnıcı olarak kullanılmış ve içeride hala su olduğu için yapının içinde ancak botla ilerlenebiliyor.

İBB'NİN BİZANS AŞKI

Osmanlı'dan kalan tarihi camilerin ihyasında aynı hassasiyeti göstermeyen İBB'nin Roma kalıntılarına yönelik aşkı İstanbul'un diğer bölgelerinde de devam ediyor. Belediye, Saraçhane'deki Bizans ve Roma kalıntılarının çoğunu ortaya çıkardı ve çıkarmaya devam ediyor. Doğu Ortodoks Kilisesi'nin en önemli eserlerinden Poleuktos Kilisesi'nin restoresi içinse çalışmalar yürütüyor.

Hipodromun yanındaki Lousos SarayıHipodromun yanındaki Lousos Sarayı

CHP'li İBB'nin meydanda restore etmek istediği yapılardan biri de hipodromun batı yanında bulunan Lausus Sarayı. İBB, geçtiğimiz Nisan ayında İstanbul 4 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na başvurarak sarayın üstündeki sahneleri kaldırtmıştı. İBB burayı da yenileyerek bir Roma kalıntısını daha meydana çıkarmayı planlıyor.
Kaynak: Haber 7YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
YUKARI