Bugun...


Seçimler dünya basınında yankı uyandırdı
Cumhurbaşkanı seçiminde adayların salt çoğunluğu alamaması nedeniyle Türkiye, 28 Mayıs'ta yeni cumhurbaşkanını belirlemek için tekrar sandık başına gidecek. Peki dünya basını 14 Mayıs'ta düzenlenen ilk tur seçimler için ne dedi?

facebook-paylas
Tarih: 15-05-2023 23:45
Seçimler dünya basınında yankı uyandırdı

Dünya basını, Türkiye'de düzenlenen Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimlerini çoğunlukla manşetlerine taşırken, seçimlere ve sonuçlarına geniş yer verdi. Avrupa ve ABD'nin önde gelen gazeteleri ve haber kuruluşları, Türkiye'deki seçimleri manşetten gördü. 

Haberlerde 7'li Masa'nın cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Cumhur İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oy oranlarına yer verilerek, resmi olmayan ilk sonuçlara göre yüzde 50 eşiğinin geçilemediğine işaret edildi.

ABD

New York Times, seçimleri manşetine taşıyarak, "Çoğunluk Erdoğan'dan kaçarken, gerginlikle beklenen Türkiye seçimlerinde ikinci tura gidiliyor" başlığını attı.

Haberin sürmanşetinde ise, "Seçimin sonuçları, 28 Mayıs'ta Türkiye'nin siyasi dokusunu yeniden şekillendirebilecek ikinci turda zafer kazanmak için Erdoğan ve Kılıçdaroğlu arasında 2 haftalık bir mücadele için zemin oluşturdu." ifadesine yer verildi.

Washington Post gazetesi de seçim sonuçları için "Türkiye'deki başa baş yarışta, Erdoğan muhtemelen ikinci tura hazırlanıyor" başlığını kullandı.

Haberin içeriğinde seçim ve oy sayım sürecinde Erdoğan ve Kılıçdaroğlu'nun yaptığı açıklamalara da yer verildi.

Wall Street Journal ise seçim sonuçları için, "Erdoğan ve rakibi, Türkiye'de ikinci tur seçimlere gidecek gibi duruyor" başlığını kullandı.

Haberde, dün yapılan seçimlerde Erdoğan ve Kılıçdaroğlu'nun mevcut duruma göre çoğunluğu yakalayamadığına işaret edildi ve adayların seçim sonrası açıklamaları aktarıldı.

Bloomberg, seçim sonuçlarına ilişkin haberinde, "Türkiye ikinci tura hazırlanıyor." ifadesini kullandı.

CNN, Türkiye'deki seçimleri, "Erdoğan, Türkiye'deki bıçak sırtı seçimlerde ikinci tura gidiyor" başlığıyla manşetine taşıyarak, cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalmasının muhtemel olduğuna dikkati çekti. Öte yandan haberde, Türkiye'nin kaderini "yüksek bahisli seçimlerin" belirleyeceği kaydedildi.

Amerikan Associated Press'in (AP) "Erdoğan'ın oyları düşerken, Türkiye ikinci tur başkanlık yarışına gidiyor gibi görünüyor" başlıklı haberinde de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Kılıçdaroğlu'nu geride bıraktığı, ancak galibiyet için gereken oyların gerisinde kaldığı yazıldı.

İNGİLTERE

İngiliz The Guardian gazetesi birinci sayfasında seçimin yüksek katılımla yapıldığına dikkati çekerek, "Yüksek katılımla yapılan Türkiye seçimleri ikinci tura gidiyor." ifadesini kullandı. Gazete, 4. ve 5. sayfasını da tamamen Türkiye seçimlerine ayırdı.

The Independent gazetesinde de "Türkiye seçimleri başa baş mücadelenin ardından ikinci tura gidiyor" başlığıyla yazılan haberde gece boyunca yapılan açıklamalara yer verildi, Ata İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan'ın diğer adayların kazanmasını önleyen faktör olduğu belirtildi.

The Economist ise seçimlere ilişkin haberinde, Erdoğan'ın otoriter bir lider olduğunu yazarak "Erdoğan'ın kesin zaferi dışında bu, ülkedeki muhalefetin hayal edebileceği en kötü sonuç. Rakipler, 14 Mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine güçlü bir ivmeye giriyor gibi görünüyordu." ifadeleri kullanıldı.

FRANSA

Fransız kanal France 24, "Erdoğan ve Kılıçdaroğlu karşı karşıya : Türkiye'deki seçimlerden akılda kalanlar" başlığı altında seçimin ilk turuna ilişkin değerlendirme haberi ele aldı. Nihai seçim sonuçlarının beklendiği ifade edilen haberde, seçimin ikinci tura kaldığının görüldüğü belirtildi.

Fransız 20 Minutes gazetesi seçimin ilk turuna ilişkin haberinde "Türkiye cumhurbaşkanı seçiminde Erdoğan için benzeri görülmemiş bir ikinci tur şekilleniyor" ifadesine yer verdi.

La Croix gazetesi, Erdoğan ve Kılıçdaroğlu'nun ikinci bir tura hazırlandığını belirtti.

ALMANYA

Almanya'da Spiegel dergisi seçimler ilgili haberinde Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçiminde beklenenden daha iyi bir performans sergilediğini aktardı.

Bild gazetesi ve Welt gazeteleri de seçim haberlerinde ikinci tur vurgusu yaptı.

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi, ne Erdoğan'ın ne de Kılıçdaroğlu'nun yüze 50'yi geçeceğine ilişin bir emarenin bulunmadığını yazdı.

RUS BASINI: TÜRKİYE'DEKİ SEÇİMLER RUSYA'NIN YARARINA

Türkiye'deki seçimler ve sonuçlara ilişkin açıklamalar, Rus basınında da geniş yer buldu.

Vzglayd Gazetesi, "Türk seçimlerinin birinci turu Rusya'nın yararına kazanıldı" şeklinde başlık attığı haberinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "zaferinin", Rusya için neden gerekli olduğuna ve "Batı'nın bu zaferi engellemek için neler yapabileceğine" ilişkin analiz yapıldı.

Rusya'nın bu seçimleri çok yakın takip ettiğine dikkat çekilen haberde, Ukrayna'daki savaş etrafındaki güç dengesinin bu seçimlerin sonucuna bağlı olduğu belirtildi.

Orta Doğu basını, cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan'ın önde olduğunu, ancak hiçbir adayın yüzde elliyi aşamaması nedeniyle seçimlerin ikinci tura kaldığını yazdı.

LÜBNAN

Lübnan'ın el Nehar ve el Cumhuriyye gazeteleri, bu durumun "Türkiye tarihinde bir ilk" olduğuna vurgu yaptı.

IRAK

Irak'ın el Meda gazetesi "Türkiye seçimlerine tarihi ilgi" başlığını kullanarak, ilk verilerin Erdoğan'ın önde olduğunu gösterdiğini yazdı. 

Irak'ın el Zaman gazetesi ise sonuçları, "Türkiye, tarihinde ilk defa ikinci tur seçimlere hazırlanıyor" başlığıyla okurlarına duyurdu.

TUNUS

Tunus'un Sabah gazetesi sonuçları, "Türkiye'deki cumhurbaşkanlığı seçimini Recep Tayyip Erdoğan önde tamamlamasına rağmen ikinci tura kaldı" başlığıyla aktardı.

LİBYA

Libya merkezli Ayn Libya gazetesi, seçimlerle ilgili haberinde "Kılıçdaroğlu: Seçimlere katılım oranı çok yüksekti. Kimse kazandığını iddia edemez" başlığını tercih etti.

İSRAİL

İsrail'den yayın yapan Haaretz gazetesi, "Erdoğan ilk turda mutlak çoğunluk sağlayamadığı için Türkiye ikinci tur oylamaya gidiyor." ifadelerine yer verdi.

Erdoğan'ın da rakibi Kemal Kılıçdaroğlu'nun da kazanamadığını aktaran gazete, her iki adayın da ikinci tura hazırlandığını yazdı.

İRAN

İran resmi ajansı İrna, "Erdoğan ve onu destekleyen partiler seçimi önde bitirdi" başlığını kullanırken, yarı resmi İsna ajansı, "Erdoğan'ın Cumhur İttifakı, parlamento seçimlerini kazandı" manşetini tercih etti.

CEZAYİR

Cezayir'in el Şuruk gazetesi, Erdoğan'ın, rakiplerinden yüksek oy olmasına rağmen yüzde 50'yi aşamadığını kaydederek, "Türkiye, tarihinde ilk kez ikinci tura gidiyor." diye yazdı.
Kaynak: Haber 7YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
YUKARI