Bugun...


Türkiye'den ABD'ye net cevap: Tamamen mantıksız, kabul edilemez ve verimsiz!
ABD-Türkiye İş Forumu'na katılan İbrahim Kalın, iki ülke ilişkilerini değerlendirdi. Kalın, ABD’nin F-16 sorunu çözümünü İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine bağlamasını “tamamen mantıksız, kabul edilemez ve verimsiz” olarak niteledi.

facebook-paylas
Tarih: 14-03-2023 08:13
Türkiye'den ABD'ye net cevap: Tamamen mantıksız, kabul edilemez ve verimsiz!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye ile ABD ilişkileri konusunda “Türkiye, maalesef birkaç yıldır müttefikliğimizin anlamı ve gücü söz konusu olduğunda, bir şekilde biraz haksız, çeşitli türden önyargılı okumalara maruz kaldı.” diyerek "Hepimiz güvende olana kadar hiçbirimiz güvende değiliz." ifadelerini kullandı.

Sözcü Kalın, ABD Ticaret Odası'nda düzenlenen ABD-Türkiye İş Forumu'na katıldı.

"ABD DEPREMDE YANIT VEREN İLK ÜLKELERDEN OLDU"

Konuşmasının başında Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerle ilgili bilgi veren Kalın, söz konusu depremlerin Türkiye tarihinin en kötü, modern tarihin de kaydedilmiş en kötü depremlerinden olduğuna vurgu yaptı.

Kalın, “Şimdi yeniden inşa etme, normalleşme ve iyileşme sürecindeyiz. Uluslararası toplum çok hızlı, çok güçlü bir şekilde yanıt verdi. ABD yanıt veren ilk ülkelerden biri oldu. Hemen arama kurtarma ekipleri geldi. İlk olarak Amerikan halkı, tabii ki ardından ABD hükümeti, iş dünyası, STK'lar, itfaiyeciler ve diğerleri imdadımıza yetişti. Ve bunun için gerçekten minnettarız.” dedi.

ABD sağlık personelinden hala sahada çalışanların olduğunu belirten Kalın, bunların depremzedelere yönelik sağlık hizmetlerine devam ettiğini kaydetti.

"BAŞKA HİÇBİR ÜLKENİN SEÇİM YAPMAYA CESARET EDECEĞİNİ SANMIYORUM"

Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın depremzedeler için bir yıl içinde 200 bin konut yapımı vaadinde bulunduğunu da hatırlatarak, “İnsanların bu noktada her şeyden çok ihtiyaç duyduğu şey bu.” diye konuştu.

Öte yandan, yakın tarihin en kötü doğal afetinden sadece üç ay sonra genel seçimlerin gecikmeden zamanında yapılabilecek olmasının da harika bir şey olduğunu belirten Kalın, “Bence bu bizim demokrasimize ve kurumlarımıza duyduğumuz güveni, halkımıza olan inancımızı gösteriyor. Bu kadar büyük bir felakete bu kadar yakın başka hiçbir ülkenin seçim yapmaya cesaret edeceğini sanmıyorum.” dedi.

"KARTOPU ETKİSİNDEN KELEBEK ETKİSİNE DÖNÜŞTÜ"

Kalın, Türkiye - ABD ilişkileri üzerine de değerlendirmelerde bulundu. İki ülke arasında sadece taktiksel değil stratejik bir diyalog olması gerektiğini belirten Kalın, “Sadece Ukrayna savaşı, enerji, Afganistan’daki, Libya’daki veya Akdeniz’deki durumlar için değil, her şeyi bir perspektife oturtacak, sadece kendi ülkelerimiz için değil, gezegenin geleceği konusunda bir aciliyet duygusu ile daha geniş bir jeopolitik stratejik diyaloğa ihtiyacımız var.” ifadelerine yer verdi.

Kalın, bu zamanda artık olayların hesaplanabilir “kartopu” etkisinden tahmin ve kontrol etmesi zor “kelebek” etkisine dönüştüğünü kaydederek, “Çünkü, enerjiden göçe, terörizm ile mücadeleden Ukrayna'daki savaşa kadar dünyada bugün karşı karşıya kalınan zorluklar artık iç içe geçmiş şekilde her şeyi etkiliyor, bir olay dünyanın başka yerinde büyük bir etkiye neden olabiliyor.” dedi.

Olayların kelebek etkisinin tüm alanlarda bütün dünyada kendisini hissettirdiğine işaret eden Kalın, siyasetten iş dünyasına, enerjiden siber sektöre kadar, sadece kısa vadeli ilgi alanlarını değil, içinde faaliyet gösterilen tüm bağlamı değiştirdiğini kaydetti.

"HEPİMİZ GÜVENDE OLANA KADAR HİÇBİRİMİZ GÜVENDE DEĞİLİZ"

Kalın, Türkiye ile ABD ilişkileri konusunda değerlendirmelerine devam ederek, “Şunu da söylemeliyim ki Türkiye, maalesef birkaç yıldır müttefikliğimizin anlamı ve gücü söz konusu olduğunda, bir şekilde biraz haksız, çeşitli türden önyargılı okumalara maruz kaldı.” dedi.

Bu konuda ilgili taraflarla diyalog kurarak sorunları aşmaya çalıştıklarını belirten Kalın, şöyle devam etti:

“Sadece bizim pozisyonumuzu muhataplarımıza netleştirmemiz değil, aynı zamanda ülkemizi ve dünyanın geri kalanını güvenli hale getirecek, hepimize yardımcı olacak fikirler ve politikalar bulmamız gerekiyor. Çünkü bunu her zaman söylüyorum ve bunun doğru olduğuna inanıyorum ki hepimiz güvende olana kadar hiçbirimiz güvende değiliz, topluluklarımız ve çocuklarımız için yaratmak istediğimiz varlık ve refahı paylaşana kadar bundan faydalanamayacağız. Bu yüzden çok çalışmak gerekiyor.”

"MANTIKSIZ, KABUL EDİLEMEZ VE VERİMSİZ"

Kalın, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda Türkiye’nin tutumu sorusuna da bu iki ülkenin Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek adımlar atması gerektiğini vurgulayarak, ayrıca ABD’nin F-16 sorunu çözümünü bu konuya bağlamasını da “tamamen mantıksız, kabul edilemez ve verimsiz” olarak niteledi.

Bölgesindeki enerji boru hatlarından sıcak gelişmelere kadar Türkiye’nin ana oyuncu konumunda olduğuna dikkati çeken Kalın, Türkiye’nin vazgeçilmez bir ülke olarak bölgedeki tüm projelerde hesaba katılması gerektiğini söyledi.

Kalın, iki ülkenin jeopolitik küresel çıkarları ve aynı zamanda NATO'daki ilişkilerin stratejik önemi üzerine ABD’li Kongre üyelerini daha fazla Türkiye’yi ziyaret etmelerini beklediklerini belirterek, ABD’li iş dünyasına da iki ülke arasında ticari hacmi artırmaya çağrısında bulundu.


“Türkiye’de iş dünyası için dost bir ortam vardır ve yatırım yapan herkes mutlaka bir şeyler kazanır.” diyen Kalın, iki ülke arasındaki mevcut 35 milyar dolarlık ticari hacminden memnun olmakla birlikte, bunu hedeflenen 100 milyar dolarlık potansiyele çıkarmak istediklerini kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SULLIVAN'LA GÖRÜŞECEK

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ABD'de iki önemli görüşme yapacak.

Bunlardan biri Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan diğeri de Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland'la olacak.

Bugün gerçekleşecek Kalın-Sullivan görüşmesinde, Türkiye'ye F-16 satışı, ABD-YPG/PKK ilişkisi ile İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği başvurusunun ele alınması bekleniyor.
Kaynak: Anadolu AjansıYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
YUKARI