Bugun...
İSLAM CUMHURİYETİ'NİN 100. YILI KUTLU OLSUN..


Mustafa Yürekli
 
 

facebook-paylas
Tarih: 29-10-2023 09:51

29 Ekim 1923'te ilân edilen Cumhuriyet, bir İslâm Cumhuriyetiydi. 1921 Anayasası'nın ilk maddesinde yapılan değişikliğe göre ilan edilen devlet cumhuriyet, resmi dini İslam'dı.

Türkiye İslam Cumhuriyeti'nin 100. yılını kutluyoruz..

Laiklik ilkesinin anayasaya girişi, 5 Şubat 1937. Laiklik İlkesinin Anayasa’ya Girişi’nin 100. Yılını kutlamıyoruz.

Laiklik, dinler arasında düzenlemedir ve kesinlikle Osmanlı'nın millet sisteminden daha kötüdür.

Laiklik, devletin kurucusu Müslümanları siyasal merkezden uzaklaştırma ve azınlıkmış gibi iradesizleştirme politikasıdır.

Bu milletin tarih boyunca savunduğu tez İslam’dır. Ne var ki Türkiye’de İslam hala illegaldir, İslami hareket ve siyaset yasaktır.

Laiklik, bir self oryantalizmdir, kendini sömürgeleştirmedir. Laiklik, garimüslimleri ve kozmopolitleri, devletin kurucusu olmadıkları halde siyasal merkeze yerleştirme, anayasa yapma, vaziyet ve istikameti belirlemelerine izin verme şeklinde uygulanmaktadır. Laikliğin özde İslamofobi olduğu görülmektedir.

TÜRKİYE İSLAM CUMHURİYETİYLE, YENİ TARİH YOLCULUĞUNA ÇIKIŞI KUTLUYORUZ..

Hz.Peygamber sallahu aleyhi vesellem, M.610'da Mekke'de Kur'an- Kerim'in ilk ayetlerini okumaya başladığında herkes davanın din, vatan ve millet meselesi olduğunu anladı.. Peygamber, tarih boyunca olduğu gibi vahyi esas alan, Kur'an ile temellendirilmiş bir toplum inşa edecekti.

İnsanlar, iman edip Müslüman olunca, ümmete katılacak ve İslam milletine girecek, şehirleri Darül İslamın bir parçası olacak, devletleri de Kuran Devleti, İslam Devleti olacaktı..

Türkler İslam'a girince İslam milletine dahil oldular, ümmetle kader birliği yaptılar, vatanlarını Darül İslamın bir parçası bildiler ve İslam devletine hizmet ettiler. Zamanı gelince, 1517'de Yavuz Sultan Selim'in Hilafeti İstanbul'a getirince de İslam Devleti'nin yönetimine geçtiler..

Asıl olan din, millet, devlet, vatan ve medeniyettir.. Rejimler, iktidarlar, kadrolar ve politikalar zamanla değişir.

Müslümanların yaşadığı Türkiye, Darül İslam'ın bir parçasıdır, devletleri de İslam devletidir. Batıcı iktidarlar ne kadar uğraştılarsa da millet ile devleti çatıştıramadılar; çünkü devlet milletin teşkilatlanmış halidir..

Türkiye, Müslümanların uğruna can verdikleri yurdudur, yuvasıdır.. Devleti, İslam devleti, ordusu da İslam ordusudur.

Milli Mücadele'nin resmi ideolojisi İslam'dır ve 29 Ekim 1923'te İslam Cumhuriyeti ilan edilmiştir.

Batı etkisi ve Batıcıların kötü yönetimi gerçektir ama bu faktörler, vatan millet meselesinin özünü değiştirmez..Bu yazı 69467 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI